Home » Porady » Jak przebiec maraton – porady z przymrużeniem oka.

Jak przebiec maraton – porady z przymrużeniem oka.

Gdy wygodna kanapa zaczyna Cię uwierać w pośladki i zdałeś sobie sprawę, że oglądanie w telewizji Macieja Kurzajewskiego to wcale nie taka wielka przyjemność, zamarzył Ci się występ w dużej sportowej imprezie. Pomyślałeś: – ciekawe, ile mógłbym zarobić biegając maratony? Po chwili dotarło do Ciebie, że nigdy nie przebiegłeś dalej niż 400 metrów na lekcji wychowania fizycznego. A było to przecież tysiąc lat temu. Nie oszukuj się, nie zarobisz nic.

No dobra- pomyślałeś- mistrzem nie będę, ale może w końcu znajomi przestaną mnie przezywać kluską. Tutaj zapadła jedna z najważniejszych decyzji Twojego życia: PRZEBIEGNIESZ MARATON. 42 kilometry 195 metrów.

Potem podniosłeś się sprzed telewizora i usiadłeś przy biurku z komputerem. No, nareszcie jakiś wysiłek fizyczny. Poszukałeś w internecie i okazało się, że bieganie to jakieś plany treningowe, pulsometry, pronujące stopy i strefy beztlenowe. Pomyślałeś, że czytać tych bzdur nie będziesz i pójdziesz na pierwszy trening. Wkładasz zatem stare trampki, kreszowy dres i kominiarkę (wstyd Ci przed sąsiadami, że zaczynasz biegać) i biegniesz przez osiedle. Po 200 metrach odkrywasz co to strefa beztlenowa o której czytałeś przed chwilą i na nogach jak z waty wracasz przed telewizor.

jak biegać, żeby schudnaćMija tydzień, zakwasy zniknęły, możesz normalnie oddychać. Do tego czasu zrozumiałeś, że pulsometr, dobre buty biegowe i odpowiedni plan treningowy to twój biegowy niezbędnik. Zdecydowałeś, że maraton pobiegniesz za rok.

 

Możesz pobiec maraton na kilka sposobów:

1. Metoda Jeffa Gallowaya. Metoda dla mięczaków, jak mówią niektórzy. Galloway radzi, by marszobiegać maratony. Przecież przeplatając swój maratoński bieg odcinkami marszu też dobiegniesz do mety. Dobiegniesz? No właśnie nie. Ty domarszobiegniesz. I co powiesz kolegom? – Stary, co ty wiesz o sporcie, ja niedawno przemarszobiegłem maraton? Galloway w swojej książce przekonuje, że jego metoda umożliwia poprawienie życiówki na 42 kilometry o kilkanaście minut. Jeff, jako ściemę dla prawdziwych biegaczy, radzi stosować bieg z pustą butelką i w czasie marszowych przerw udawać, że się pije lub też na złośliwe uśmieszki odpowiadać głośno „Ten sposób biegu zalecił mi Jeff Galloway”. Słodko.

2. Metoda twardzieli, czyli praca, praca, praca. Jeśli jesteś grubasem lub grubaską musisz poświęcić czas na przygotowania maratońskie. To nie bieg po bułki. Ludzie umierają biegnąc maraton. Poważnie. Weź się zatem za podstawowy plan treningowy. Gdy już uda Ci się przebiec pół godziny bez przystawania- weź się za kolejny plan, ten nieco trudniejszy.

Dobrze, spędziłeś rok czasu na przygotowaniach do swojego dnia chwały- stoisz na starcie jednego z setek maratonów rozgrywanych w Europie. Jako pierwszy wybrałeś jeden z najlepszych polskich maratonów- w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu. Tutaj frekwencja jest tak duża, że na leżących na poboczu nikt nie zwraca uwagi- nie będzie wstydu. Jest z tobą rodzina, bo podobno to podnosi morale a po maratonie jest z kim wypić piwo.

Linia startu podzielona jest na strefy czasowe. Ty stoisz gdzieś w okolicy 4 godzin, jesteś realistą. Wczoraj zjadłeś tonę makaronu, więc czujesz, że rozpiera Cię energia. A może to tłumy gapiów i tysiące biegaczy w ultranowoczesnych strojach? W każdym razie jest dobrze. Wbijasz sobie do głowy, że nie możesz wystartować za szybko. Od początku pobiegniesz zaplanowanym tempem, by na końcu ewentualnie przyspieszyć (tu wkradło się trochę optymizmu).

START! Tłum ruszył, ty denerwujesz się, bo ciągle stoisz w miejscu. Powoli. Twój czas jest liczony według czujnika, który masz na bucie. System zliczy Ci dokładnie czas, który spędziłeś na trasie.

Biegniesz i czujesz się całkiem dobrze. Pilnujesz swojego zegarka i porównujesz wskazania do tablic z kilometrażem ustawionych na trasie. Korzystasz z wszystkich wodopojów, by nie spotkać się z tzw. ścianą na ostatnich kilometrach. W kieszeni masz też żel energetyczny, którego dawkę spożywasz co 20 minut, nie za dużo.

Na 25 kilometrze słyszysz od kibiców, że zwycięzca jest już na mecie. Przyspieszasz, bo przecież miałeś być gdzieś w pierwszej połowie stawki. Na szczęście żona na coś się w końcu przydaje i gdy przebiegasz koło niej na 28 kilometrze, ona mówi, że trochę za szybko biegniesz. Zwalniasz do swojego ustalonego tempa, bo czujesz się całkiem dobrze.

Na 35 kilometrze rozglądasz się za ścianą o której mówili w każdym filmie dokumentalnym o maratonach. Ściany jednak ni widu, ni słychu. Obtarły Cię trochę sutki i czujesz się jak wywrócony na lewą stronę, ale biegniesz do mety. Ciągle pamiętasz o piciu i jedzeniu.

Na 40 kilometrze finiszujesz. Wiesz, że czas masz dobry. Będziesz w pierwszej połowie stawki- przecież minąłeś tylu wolniejszych od siebie. Wbiegasz na metę i płaczesz, jakby ktoś zabrał Ci Twój nowy pulsometr. Przebiegłeś maraton. Przebiegłeś. Pomyśl teraz o tych, którzy wpadają na metę za Tobą, korzystając z planu Jeffa Gallowaya. To marszatończycy. Ty jesteś maratończykiem i właśnie otworzyłeś nowy rozdział swojego życia. Od teraz o niczym innym nie będziesz śnił, jak o poprawie czasu 3.56,30, który ustanowiłeś dzisiaj.

Teraz wiesz, że plany treningowe, pulsometry, pronacja i strefy tlenowe czy beztlenowe to część Twojego życia. Dołączyłeś do elitarnego grona i możesz pochwalić się kolegom. Nie martw się tym, że mówią, że przebiegnięcie maratonu to pestka i oni też by przebiegli (gdyby im się chciało, ale się nie chce). Za 3 dni, zamiast iść z nimi na piwo, idź pobiegaj. Może na ścieżce biegowej spotkasz nowych kolegów?

Powodzenia.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

11 komentarzy

 1. Napisano 23/05/2012 at 12:44

  Zdecydowanie najbliższa mi metoda „dla mięczaków” – mam zamiar dzięki niej ukończyć maraton w 3 godziny i 30 minut.

 2. Angela
  Napisano 16/09/2012 at 15:21

  Super!!!zabawne i pouczajace.gratuluje poczucia humoru:):):)

 3. Adam
  Napisano 15/01/2013 at 08:58

  ja bym się tak na nie nabijał z Jeffa Gallowaya, bo to świadczy o braku kultury, wiedzy i doświadczenia

 4. Napisano 04/02/2013 at 20:20

  Biegam dość krótko i na chwilę obecną nawet nie myślę o maratonie, ale nawet te 4h dają satysfakcję jak osiągniesz swój cel- przebiec cały

 5. Napisano 03/03/2013 at 23:02

  Każdy określa sam sobie swój cel i to jak chcę go osiągnąć, należy to uszanować. Dla jednych będzie to ukończenie maratonu dla innych przebiegnięcie, a dla jeszcze innych ważny jest czas niezależnie czy cały przebiegł czy „marszobiegował”. Sam osobiście posiadam książkę Galloway’a i przynajmniej pierwszy maraton postanowię po prostu ukończyć. Kiedyś na pewno chciałbym przebiec ;)
  Pozdrawiam.

 6. Domi
  Napisano 10/03/2013 at 14:11

  Urocze i motywujące, świetny tekst :) Zróbcie coś z tym „czy jesteś człowiekiem” bo mi się wyświetla jakieś szalone działanie.
  __ 6 + =15

  znaki chyba nie w tej kolejności co? :D

 7. Aga
  Napisano 18/03/2013 at 13:32

  Popłakałam się ze śmiechu, genialny tekst.. obecnie jestem na etapie 7 minut biegu do 3 marszu i bardzo mi sie podoba.. może kiedyś dołaczę do marszatończyków

 8. ChemicalDeath
  Napisano 06/07/2013 at 12:54

  Tekst fantastyczny, w ogóle strona bardzo motywująca, ale ja jeszcze nie rozwinęłam zawrotnego tempa ani nie śnię nawet o maratonie. Weszłam tylko bo mam ochotę trochę zmniejszyć godziny na siłowni i zabrać się za bieganie. Ile można ćwiczyć i robić pompki. Siłownia zaczyna być dla mnie za mała, duszę się tam. :D
  Mam nadzieję, że kiedyś spotkamy się na jakimś maratonie, może być to nawet ostatnie miejsce, bo być tam to już sukces.

 9. Marcin
  Napisano 05/12/2013 at 13:32

  Strona jest niezła i tekst rewelacyjny ale wg mnie nic nie przebije „ChemicalDeath” ze stwierdzeniem ?bo być tam to już sukces”.

  Pozdrawiam i do zobaczenia na trasie!

 10. Corsa
  Napisano 25/11/2014 at 10:43
 11. Mariusz
  Napisano 19/03/2015 at 20:11

  To opowieść kogoś, kto wie, co mówi, czuć cały wysiłek i satysfakcję, a jednocześnie na wesoło i zachęcająco – popieram. Osobiście zaczynałem od 200m, teraz mogę biec kilometry, ale nadal mi nie do śmiechu, gdy pomyślę o 42 km.Pozdrawiam.

Skomentuj

Czy jesteś człowiekiem? *

© 2020 JAK-BIEGAC.PL. All rights reserved.